Hvordan kan intern kontraktstyring bruges til at udvikle kvaliteten i de kommunale ydelser?
KREVI har i 2008 kortlagt kommunernes brug af intern kontraktstyring. Nu evaluerer vi, hvordan intern kontraktstyring kan bidrage til at understøtte kvalitetsudvikling i de kommunale ydelser.
Baggrund for evalueringen
Interne kontrakter er over det seneste årti blevet indført som styringsredskab i flere og flere danske kommuner. To ud af tre kommuner bruger styringsredskabet i dag, hvor det i 2003 var to ud af fem. Og endnu flere planlægger at indføre det i de kommende år. Der er blevet rejst spørgsmål om styreformens virkninger i kommunerne. For eksempel er det blevet fremført, at interne kontrakter medfører meget bureaukrati. Spørger man kommunerne om de vigtigste grunde til at bruge interne kontrakter, peger de bl.a. på decentralisering af opgaveløsningen, øget fokus på kvalitetsudvikling og bedre sammenhæng mellem ressourceforbrug og serviceniveau. Virkningerne af intern kontraktstyring er dog endnu ikke undersøgt systematisk.
Evalueringens formål og metode
Ved at dykke ned i den kommunale praksis, kan vi skabe indsigt i, hvordan og under hvilke betingelser, intern kontraktstyring virker. Styringsredskabet kan have mange virkninger, hvoraf KREVI har valgt at undersøge kvalitetsudvikling.
Evalueringen søger altså svar på spørgsmålet om, hvordan og under hvilke betingelser intern kontraktstyring kan bidrage til at understøtte kvalitetsudvikling i de kommunale ydelser. Til at besvare spørgsmålet er vi i gang med at foretage en virkningsevaluering af fem kommuners anvendelse af interne kontrakter. Det gør vi ved hjælp af gruppe-interviews i kommunerne med forvaltning, institutionsledere og frontmedarbejdere.
Resultaterne – hvad kan de bruges til?
Undersøgelsens resultater kan forbedre grundlaget for at fastlægge den fremtidige kommunale kontraktstyringspraksis med henblik på at fremme kvalitetsudvikling. Resultaterne vil videreformidle erfaringer og dermed skabe basis for inspiration og læring i den styringsharmonisering, som mange kommuner stadig er i gang med. Evalueringen kan derudover forbedre de deltagende kommuners indsigt i deres aktuelle kontraktstyringspraksis, dens virkemåder og virkninger.
Undersøgelsen er ikke mindst relevant set i lyset af kommunernes arbejde med implementering af kvalitetsreformen. Her er der lagt op til øget anvendelse i kommunerne af styreformer som intern kontraktstyring, der understøtter decentralisering af driftsansvaret i den kommunale opgaveløsning. Formålet med den del af kvalitetsreformen er at give ledere og medarbejdere på institutionerne større frihed til at tilrettelægge arbejdet og udvikle fagligheden for at nå de politiske mål inden for de fastlagte rammer.
Vi forventede oprindelig at kunne offentliggøre projektet sommeren 2010 men må konstatere, at det ikke bliver før vinteren 2010-2011.
Kontakt: Projektleder, specialkonsulent Camilla Dalsgaard 72 26 99 74 - cd@krevi.dk eller konsulent Søren Teglgaard Jakobsen 72 26 99 82 - stj@krevi.dk.
Læs også rapporten ”Kommunale kontrakter i overblik” fra 2008.
